top of page

5 why / 5 Miért módszere

A problémák gyökér-okának felderítésére használt módszer. Egy probléma feltárásakor addig kell ismételgetni a miért kérdést, keresve a probléma kiváltó okát, amíg a probléma gyökeréig el nem jutunk.

 

Az ötös szám csak azt mutatja, hogy általában az ötödik mélységnél találjuk meg a gyökér-okot, de természetesen lehetséges, hogy kevesebb alkalommal vagy többször kell feltennünk a kérdést.

 

Az 5 miért-módszertan segítségével alapvetÅ‘ ok-okozati kapcsolatok deríthetÅ‘ek fel legfeljebb 5 "miért..." kezdetű kérdéssel, és megtalálható a probléma valódik oka.

 

Ez az eszköz a Toyota alapítójától, Sakichi Toyodatól származik.

Látható, hogy minden szinten lehetÅ‘ség van megoldásokra, amelyek azonban nem kezelik a valódi problémát, esetünkben a játékszenvedélyt.

A fenti példából is látható, hogy az elemzés közben könnyű megállni egy adott szinten, mert látszólag megoldást ad a problémára.

Sok, a példánál bonyolultabb esetben a kérdezÅ‘ esetleg jobban hajlamos megállni, mint további kérdésekkel esetleg komoly strukturális problémákba ütközni és azokat felgöngyölíteni.

​

Még egy példa.

Indító probléma: Rosszul sikerült a prezentációm

​

1. Miért sikerült rosszul? Nem készültem fel eléggé.

2. Miért nem készültem fel? Nem volt elég idÅ‘m.

3. Miért nem volt elég idÅ‘m? Mert az utolsó pillanatra hagytam a dolgot.

4. Miért hagytam az utolsó pillanatra? Mert rosszul kezelem az idÅ‘met.

5. Miért kezelem rosszul az idÅ‘met? Mert mindig bevállalok mindent.

 

 

Ha ezen a szinten kezelem a problémát, akkor nagyobb lesz az esélyem is a sikerre. Legközelebb, ha elÅ‘adást tartok figyelnem kell rá, hogy elÅ‘tte ne vállaljak túl sok dolgot.

​

​

bottom of page